egynemzet
Men
 
Tudnivalk
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szavazsok
n szerint mi legyen a hatalmi elit bntetse?

Akaszts
Karba hzs
Goly ltali hall
letfogytiglani knyszermunka
letfogytiglan fegyhz
Elg a kzgyektl val eltilts
Csak mondjanak le
Maradjon minden, ahogy van
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Hrportlok
 
Linkajnl
 
Cikkek (archv)
Cikkek (archv) : Mirt is van szksg az Egszsggy megreformlsra?

Mirt is van szksg az Egszsggy megreformlsra?

  2006.12.22. 20:17


Mirt is van szksg az Egszsggy megreformlsra?

 

Ma mr a laikusok szmra is vilgos az a helyzet, hogy az Egszsggy rendszerben valami nem stimmel, hogy klnbz bajok vannak. De, hogy ezek pontosan mik s milyen folyamatok vezettek idig, arrl mr nagyon eltr vlekedsek keringenek.

Tbb, mint 25 vet az Egszsggyben eltltve, br nem orvosknt, sokat lttam.

 

Elzmnyek

Ann, a szocializmus meghirdette a gondoskod llamot. Ez az Egszsggy esetben azt jelentette, hogy alapveten az llam minden llampolgrnak biztostotta az egszsggyi elltst. Ezt azonban nem teljesen ingyen, hanem annak fejben, hogy minden munkavllaltl kr (a fizetsbl levon) az egszsggyi elltsok finanszrozsra hozzjrulst. Ez a hozzjruls persze sszessgben nem fedezte az egszsggy teljes fenntartst, azt az llamnak ki kellett egsztenie. Vgl is ezekbl a pnzekbl kellett fedezni egyrszt a ltestmnyek fenntartst, mkdst, msrszt a szakmai tevkenysget (eszkzk, gygyszer, stb), valamint a dolgozk breit. A kezdeti egyensly azonban nagyon hamar felborult, mr a ’60-as vektl, de nmi tlzssal azt is mondhatnm, soha nem is jtt ltre. Ugyanis az llam mindig is csak a szksges minimumot  akarta e rendszerbe beletenni. Pat Pl mdjra folyamatosan elodzta a szksges infrastruktra fejlesztst, az eszkzk megjtsra is csak nagy nehezen lehetett a pnzt elteremteni, ami pedig a breket illeti, az egyrszt az akkori ltalnosan alacsony brtblk szerinti volt. Msrszt mr akkor is rjtszott az llam arra a cinikus szemlletre, hogy kihasznlja az egszsggyi dolgozk hivatsszeretett, miszerint egyetlen egszsggyi dolgoz sem fogja elltatlanul hagyni a betegt csak azrt, mert kevs a fizetse. Teht a breken mr akkor elkezdtek sprolni.

 

A romls tja

Ez az llapot –mai szhasznlattal lve- az alulfinanszrozs volt. Ez konkrtan azt jelentete, hogy az pletek egyre jobban lepusztultak, az eszkz- s mszerpark elavult vlt, gy az ellts krlmnyei rohamosan romlottak, mindezt szinte miniml bren (br ez a fogalom akkor mg nem ltezett). A szakma persze rezte, hogy ez nincs gy jl. Ugyanakkor az is ltnival volt, hogy az llamnak nem akardzik ezen a helyzeten vltoztatni, nem akar az Egszsggyre tbbet klteni. A bajok orvoslsra ezrt indult meg, ma gy mondannk, lobbizs, akkor a protekcik keresse. Az Egszsggy vezet beoszts dolgozi (osztlyvezet forvosok, krhzigazgatk) elkezdtk a sajt bajaik megoldsra az sszekttetseiket, a kapcsolataikat felhasznlni. s gy tnik, ez bevlt. Egyre tbb helyen lymdon vlt lehetsgess az elavult mszerek lecserlse jakra. Ugyanakkor ezzel a helyzettel az emberek is tisztban voltak, ezrt, egyb emberi tnyezkkel egytt, kialakult a hlapnz kategrija. Most mr csak az pletek llaga nem javult, azaz rohamosan pusztult. A ’80-as vekre ez odig fajult, hogy a betegeket mr sok helyen nem tudtk krteremben elhelyezni, a folyoskon fektettek sokakat (ebben szemlyes lmnyem is van).

 

A szakadk egyre tgul

Mivel a mkds fenntartsra csak a minimumot fordtotta az llam, a szakma felkutatott minden lehetsges mdot e helyzet javtsra. Az egyik, a mr emltett protekci ignybevtele j eszkzk beszrezsre. Ez a gyakorlatban gy nzett ki, hogy valamely forvos valamilyen folyiratban, vagy konferencin felfedezett valami jat, akkor annak megszerzse rdekben kapcsolatai rvn szerzett pnzt a krhznak. Ugyanakkor a krhzak gazdasgi vezetit szortotta a sprols knyszere, ezrt ersen cenzrzni kezdtk ezeket a beszerzseket. Itt jn az els csavar! A szakmai alapon indokolt eszkzk, berendezsek vsrlst gazdasgi indokok alapjn reduklni kezdtk. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy ha egy gazdasgi igazgat tlbuzg volt, akkor pl. a vsrland berendezshez nem engedlyezte a tartozkok megvtelt, csak az alapgpet. Ez a szemllet vezetett rvid idn bell oda, hogy elszaporodtak a mreg drgn beszerzett, de mgsem hasznlhat berendezsek a krhzakban. Sok olyan berendezsrl tudunk, amelyet mg csak bekapcsolni sem lehetett, mert alapvet tartozkot nem vettek meg hozz, mondvn, az csak opci volt, teht lesproltk! sszessgben ez oda vezetett, hogy tovbb nvekedett az Egszsggyre fordtott llami kiads, ugyanakkor a helyzet alig javult. Persze, ez a lobbizs a beszerzsekrt nem llt meg, st ersdtt s mg a mai napig is mkdik. Az olyan mregdrga berendezsek, mint pldul az els CT-k (Computer Tomogrf=szmtgppel tmogatott rntgen rtegfelvteli berendezs) is gy kerltek be az orszgba. Az infrastruktra lepusztultsga viszont a ’80-as vek vgre tarthatalann vlt, muszly volt ide is fejlesztseket invesztlni. Itt jn a msodik csavar. Azonban ezekben a fejlesztsekben is rvnyeslt a mr jl bejratott protekcizs. A kvetkezmny az lett, hogy tbb helyen a tnyleges ignyekhez kpest tlfejlesztettk a krhzakat. Kzponti kontroll nem volt, csak a helyi „akarom”. Az Egszsggy mg drgbb lett! Ugyanakkor hamarosan eljtt az resen ll gyak llapota.

 

Ksrletek a helyzet kiigaztsra

A ’90-es vek elejn bevezetett teljestmny finanszrozs ebben az llapotban tallta az Egszsggyet. Ekkor a cl mg a valban a jl mkd, jl mkdtethet Egszsggy megteremtse volt. Az elgondols szerint a krhzak mkdshez szksges fedezetet a tnyleges betegellts arnyban kapja meg minden intzmny. Az elv szp, de, ht mint tudjuk, az rdg a rszletekben lakozik. Mert mi is trtnt (s trtnik mg ma is) a gyakorlatban? A finanszrozs alapjt, a beavatkozsok, vizsglatok pontrtkeit finoman fogalmazva is, szkmarkan llaptottk meg. Ezt a helyzetet azonban klnbz trkkkkel (amiket itt most had ne soroljak fel) nmikpp kompenzlni lehet azrt, hogy az intzmnyek mgis elegend pnzhez jussanak a mkdsk rdekben. Persze ezt az OEP is tudja, ezrt veszi vissza folyamatosan ezt a keretet. Ezzel rdgi spirlt iditva el, mert ez viszont tovbb sztnzi az intzmnyeket a kiskapuk keressre, msrszt a mr sszertlen kltsgvisszafogsra (A krhzban fekv beteg ma mr nem kap gygyszert, azt a csaldnak kell megvennie a patikban s bevinnie a krhzba! Megll az sz!). Az azrt legyen vilgos: ez a forrs csak a gygyts finanszrozst szolglja. Az plet zemeltetsre s a brekre tovbbra is az nkormnyzatok adjk a pnzt, sajnos, egyre kevesebbet (ezrt is olyan hsbavg, hogy vrl-vre cskkenti az llam az nkormnyzatok kerett).

A pnzszerzs egy msik szegmense az un. krbetartozs alkalmazsa. Az intzmnyek egyszeren nem utaljk t idben a nekik benyjtott szmlk ellenrtkt. Az gy parkol pnz az intzmnynek kamatozik, mg a szolgltatnl ez a pnz hinyknt jelentkezik. Ennek ellenslyozsra a szolgltat is ugyanerre a lpsre knyszerl az beszlltival szemben. gy alakul ki a krbetartozs, azaz mindenki tartozik mindenkinek. Hogy ez erklcstelen s trvnybe tkzik? Kit rdekel! Ktbrt senki sem mer benyjtani, mert az egyenl a megbzs elvesztsvel. s miutn ezt a gyakorlatot az llam, a bankok, de mra mr a gazdasgi let minden szereplje elszeretettel alkalmazza, mondhatjuk, hogy minden trvny csak annyit r, amennyit betartanak belle (de ez mr egy msik trtnet). A harmadik csavar: sznre lp Kkny Mihly ( eredetileg kardiolgus, majd a Kardiolgiai Intzet prtitkri posztjbl az E. Minisztriumba, vgl a miniszteri brsonyszkbe avanzslt.), aki meglmodta a mai e. reformokat.

 

Mibl is ll a reform?

Az els tlet az gyak szmnak cskkentse. Bevezette az gyszm szerinti finanszrozst. Ennek lnyege, hogy a krhzakat abban tette rdekelt, hogy minl kevesebb gyszma legyen. Ez a gyakorlatban fnyr elv szerinti gyszm cskkentst eredmnyezett. Intzmnyek kerltek olyan helyzetbe, hogy megint kevesebb lett az gyszmuk a kelletnl, viszont ez a szablyzs ezzel mr nem trdtt. Azzal viszont igen, hogy ezen „ldsos” intzkedsnek ksznheten, „kihasznlatlan” pletek keletkeztek. Kinyilatkoztk, hogy ezek azok a tnyezk, amik viszik a pnzt, teht kzenfekv az ilyen „kihasznlatlan” krhzak bezrsa, a maradk krhzak sszevonsa mellett. Negyedik csavar: Rvidesen rjttek, hogy ez a helyzet kivl alap az ilyen ingatlanok eladsra, amibl az tlet gazdinak megint csak leesik a baksis. Hogy az egszsggyi ellts ugyanakkor romlik, sorvad, Kknyt s csapatt, most utdjt, Molnr Lajost ez egy cseppet sem rdekli, a bezsebelhet pnz szaga mindent elnyom. Mra ez a trekvs odig ersdhetett, hogy mr trvnyi szintre emelkedett az egszsggyi rendszer sztverse, az egszsggy vagyonnak magn kzbe val tjtszsa. A minap elfogadott j Egszsggyi trvny szerint Magyarorszg 140 krhzbl mindssze 39 maradt llami kzen! A maradkra a teljes sorvads, vgl az elads vr. Erre jtszanak! Emellett a finanszrozs folyamatos cskkentsnek srfjt is tovbb hzzk. Emellett kitalltak egy jabb sarcot, a vizitdjat. Azonban, ez gy tnik, a visszjra sl el. Az esetenknti 300 Ft bevtel messze nincs arnyban az ennek beszedsvel s adminisztrlsval jr kiadsokkal, tbblet terhekkel. Ugyan ezt kezdik ltni, mert mirt is adtak volna mentessget kb. 4 milli honfitrsunknak (fiatalkorak, e. rszorulk), de mg nem ismerik be, hogy hlyesget csinltak. Ennek is eljn hamarosan az ideje.

Vgl pedig mindezt a finanszrozsi rendszer sztversvel koronzzk meg. Ugyanis az OEP vagyona tekintlyes (vi kb. tszz millird forint), erre is fj a hink foga. Ennek a vagyonnak az tjtszst azzal a hazug szveggel „ideologizltk meg”, hogy a finanszrozs a „potyautasok” miatt vesztesges, azaz a TB csalk viszik csdbe az OEP-et. Az vi tszz millirdhoz kpest az a nhny szz csal mit szmit? Csepp a tengerben. Rendben van, szrjk ki a csalkat! De nem ezt teszik. Meg kell szntetni az egszsggyi ellts ingyenessgt -mondjk. Mikor volt ingyenes az egszsggy? Soha, most sem az. De az igazi ok nem ez. Az OEP- vagyon nagyon is kne a klnbz biztostknak. Ebben pedig megint csak partner a velejig korrupt vezets. A recept viszont mr ismers. A biztostk elszr minden szpet-jt grnek a leend gyfeleiknek, azutn a konkrt biztostsi felttelekkel teljesen kiszogltatott teszik ket. Magyarul: egy minimlis szolgltatst ad alap utn a kvetkez lpcs(k) mr arnytalanul sokba kerlnek. Ugyanakkor csak a fiatalokkal, egszsgesekkel hajlandk szerzdni, mert nluk minimlis a kockzat, nagy a haszon, az idsek viszont magukra maradnak. k fizessenek az elltsrt, ha tudnak, ha pedig nem, ht, sajnljuk! Milyen cinikus, lsgos magatarts! Most efel rohanunk. Kzben pedig az egszsggyben dolgozk egyms utn hagyjk el a plyt, a nvrhiny mr katasztrflis, a fiatal orvosok klfldre mennek dolgozni, az itthoni br 10-15-szrsrt. Mind ekzben pedig a beteg ember szmt a legkevesebbet, tulajdonkppen csak akadly ebben az rdgi gpezetben, ht „tegynk rla, hogy minl kevesebben legyenek”!

 Meg kell lltani ezt az mokfutst!

 

2006-12-20

 

r: Gkener

 
Minden elsznt Magyarnak
 
Dtum
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Pontos id
 
Ltogatottsg
Induls: 2006-10-10
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!