Cikkek : Bebetonozs mr nem csak a felsoktatsban |
Bebetonozs mr nem csak a felsoktatsban
Babilon5 2007.11.17. 14:02
Valjban persze egszen mst takar mindez.
Akkor, ha a krnyk iskolskor tanuli ktelesek egy adott iskolba jrni, mr el lettek vgva szmtalan lehetsgtl. Sajt terletkbe s trsadalmi helyzetkbe lehetnek bebetonozva...
Bebetonozs mr nem csak a felsoktatsban
Az utbbi vek alatt megtudhattuk, hogy a hatalom bebetonozza magt. Elsknt ez a Parlamenttel, prtfinanszrozssal s ms hasonlkkal kapcsolatban volt rezhet, de megemlthetjk a vlasztsi rendszert is, mely alapja volt annak, hogy a vltoztatsok utn, mr csak a jelenleg is a Parlamentben lv prtok lehessenek az egykor szebb napokat ltott hzban, ms oda ne „furakodhasson” be.
Ahogy hallani, manapsg megint meg akarjk emelni a prtok (persze csak a Parlamentben jelenleg is ott lv prtok) finanszrozst a szoksos s vlasztsi pnzek tern is. Akrcsak a kpviselk fizetst, no igen, ebben a pontban egyet fognak rteni, ahogy az lenni szokott.
Ahhoz, hogy megrthessk a mirtet, elszr nem rt nhny dolgot megvilgtani, hogy jobban rthetv vljon ezltal a cm.
A mr rgen elkezddtt privatizci s liberalizci, - szinonimik kz tartozik a szabadrabls, korrupci, stb… - miatt az orszg vagyont szablyosan elvertk, ezen tl a kedveztlen hitelek nyakl nlkli felvtelvel sikerlt jelentsen bvteni a nem is termel adssgllomnyt.
Ezeken tl a fogyaszti trsadalom gondos alaktsval, tovbb a tudatosan elidzett munkanlklisggel elrtk, hogy a lakossg szintn jelentsen eladsodjon, elszegnyedjen.
A mdszervlts ta megvalsult, vagy legalbbis flig megvalsult reformok egyre hatrozottabban gy tnik, hogy nem voltak msok, mint a tudatos elszegnyts, s ezzel egytt a nemzet elsorvasztsnak programpontjai.
m mivel a vilg kellkpp bonyolult, gy a helyzet mg nmagtl is javulhat, bizonyos ellenintzkedsek esetn is. Ezrt az okosok tisztban vannak vele, a helyzetet be kell betonozni, anlkl nem lehetsges tartsan fenntartani.
Mivel sejtem, hogy ez tbbek szmra nem elg vilgos, gy lek nhny pldval, s azok magyarzatval a knnyebb megrthetsg vgett.
Felsoktats:
Sokak szmra eddig sem volt ppen knny anyagilag kibrni ezen idszakot. Most, amennyiben megvalsul a tandjtervezet, gy viszont sokak szmra egyenesen elrhetetlen lesz, hiszen a legtbbek szmra nem teljesthet vi tbb szzezer, vagy pp milli Forint kifizetse, pusztn az oktatsrt, s akkor mg nem beszltnk a jrulkos kltsgekrl, mint a jegyzetek, megemelkedett utazsi kltsgek, vagy pp lakhats…
Mit eredmnyez az, ha vagyoni alapon elklnl a trsadalom?
Termszetesen a szegnyebb rtegek elvgst a felemelkeds lehetsgtl, melyet tanuls, s pl. nem bnzs tjn szeretnnek elrni. Tovbb a gazdag rteg bebetonozst emelkedett vagyoni helyzetbe, st, bvtst, lvn, ha kevesebb az adott irnyban szakkpzett rteg, akkor hiny van belle, ha pedig hiny van, akkor a munkltat knytelen jobb krlmnyeket s magasabb fizetst knlni mindazoknak, akik ezen kevesek kz tartoznak, lvn klnben marad hoppon. Ezzel jrulkosan rtelemszer, hogy a szegnyebb rtegekhez tartozk, akik knytelenek sokan menni hasonl kpzsre, s tesznek szert ez ltal olyan vgzettsgre, melybl tlknlat van a munkaadk fel, rosszabb krlmnyek kztt lesznek knytelenek dolgozni, lvn a munkltatnak nem rdeke, hogy megtartson egy elgedetlen munkst, aki panaszkodik a rossz krlmnyekre, alacsony fizetsekre, hanem inkbb felvesz helyette egy msikat, aki kapva kap az alkalmon. Jelentkez teht bven lesz (s mr manapsg is van) szinte minden betlttt helyre.
Most ehhez hasonlra kszlnek mr a kzpiskolsok irnyban is, mivel felvetdtt az, hogy eltrlik a szabad iskolavlaszts jogt. Ugye az indok elvileg az, hogy gy prblja a kormny megvni a kisebb teleplsek iskolit a tnkremeneteltl.
Valjban persze egszen mst takar mindez.
Akkor, ha a krnyk iskolskor tanuli ktelesek egy adott iskolba jrni, mr el lettek vgva szmtalan lehetsgtl. Sajt terletkbe s trsadalmi helyzetkbe lehetnek bebetonozva, amennyiben a hatalmasok gy kvnjk. Ha valahol kevesebb a tanul, akkor ugyebr a fejkvtbl kevesebb pnz kerl az adott iskolhoz, gy kevesebb pnze lesz az intzmnynek feljtsokra, fejlesztsekre, az oktats sznvonalnak emelsre.
Htrnyt jelent ugyan mindez, de sok intzmnynek, az ott tanulknak, st olykor mg az nkormnyzatok is hajlandak vllalni mindezt, azrt, hogy legalbb egy sajt iskoljuk legyen, s az ottani gyermekek sajt kzsgkben tudjanak tanulni ez klnsen az 5.000 f alatti lakos teleplseken van gy. Ugye ennek nyomn a tanulknak nem kell utazniuk egy tvolabbi teleplsre, amely egyrszt id s knyelmetlensg, msrszt tovbbi anyagi terheket jelent a csaldoknak. (Csak csendesen jegyzem meg, a krnyezetvdelmi szempontokat nem szoktk megemlteni, holott jelen van, elvgre az utazs krnyezetszennyezssel jr.) Tovbb termszetesen tbb munkahely lesz az adott teleplsen, mr csak az oktatsi dolgozk miatt is, de mellettk mg ott vannak azon szemlyek, akik szintn felelsek a mkdsrt, mint pl. takartk, konyhsok, karbantartk (mr ahol vannak), stb…
Teht a kisteleplsekkel kapcsolatban mg elnys is lehetne mindez, de egy olyan vros esetben, ahol van tbb, mint 5 iskola, mr kevsb. Ott mr lesen klnvlnak a nagyobb gyermekszmmal rendelkez vrosrszek, s azok, ahol nagyrszt idsebbek lnek. Msrszt ez csak egyik rsze az gynek. Azt sem kell elfelejteni ugyanis, hogy gyakorlatilag mindenhol vannak gazdagabb s szegnyebb vrosrszek. Jelenleg sem sszehasonlthat egy VIII. kerletben, s egy I. kerletben lv iskola, de, amennyiben megtrtnik a bebetonozs, gy tovbb fognak nni ezen klnbsgek.
A tervezet lnyege teht nem egyb, mint, hogy azzal szemben, hogy most mg „csak” a felsoktats esetn van jelen a lehetsgek cskkentse, az ltnys terroristk el akarjk rni az intzkedsek sszessgvel, kztk a jelenleg trgyalttal a kasztrendszer jraalaktst.
Teht valaki egy adott krnyezetbe szletik, akkor ott is njn fel, a lehet legkevesebb lehetsge legyen a tovbbjutsra, az onnan val kitrsre.
sszessgben a tervezet egyenrtk azzal, hogy aki szolgnak szletik – a hatalom szerint – az maradjon is az, mg aki gazdag „nemesnek” az ne legyen onnan elmozdthat.
Babilon5
|