A legjabb kori „nemessg”
2006.12.09. 20:18
A legjabb kori „nemessg”
Gazdagok, multimilliomosok, oligarchk. Ezeket a szavakat gyakran hallani s eltr rzelmeket keltenek. A legtbbekben irigysget s vgyakozst, mg msokban ers ellenszenvet. Utbbi leginkbb nem abbl ered, hogy nekik tbb jutott, hanem a viselkedsbl. Abbl a ggbl, indokolatlan felsbbrendsg tudatbl, mrtktelen pazarlsbl.
A cm egy kis trtnelmi visszatekintsbl ered. Fleg az ipari forradalom kezdetein tbb magnszemly jutott vagyona ltal magas pozciba, mg az gymond „klasszikus nemessg” vagyona s befolysa kezdett cskkenni, vagy legalbbis elhalvnyulni a tksek mellett. Felgyorsult a folyamat, mely szerint a gazdag szemlyek behzasodtak a nemesi csaldokba, ezltal tovbbi kivltsgokra tettek szert. Manapsg azzal, hogy a nemessg gyakorlatilag megsznt msfajta veszly fenyegeti a vilgot, mghozz az, hogy amolyan nknyes nemessg jn ltre.
Ha jobban megnzzk, akkor ezek az jkapitalista „nemesek” mindenben klnbzni akarnak az egyszer emberektl. Gyerekeiket jl rztt alaptvnyi iskolkba jratjk, ahol a megszerzett vgzettsg tbbet szmt, mint brmely msik. Az tkezseknl biolelmiszert szolglnak fel, kln sportkzpont s minden ms elkpzelhet s azon tlmutat sznvonal. Ksbb termszetesen olyan munkakrkbe kerlnek, melyeket jl fizetv tettek, s mellette keveset kell dolgozni. Csak pnz krdse, hogy megkapjk ezeket, mrpedig az akad, gy ritkn akad brmilyen gondjuk.
Gyakran llami cgeknl kapnak vezet pozcit. Magas brezs, amirt radsul semmit sem kell vgezni. Ha nem tesznek semmit, vagy hozz nem rtsk miatt sok mindent elrontanak, akkor nem bntetsre, hanem kimondhatatlan sszeg vgkielgtsekre szmthatnak… Errl megint egy trtnelmi plda jut eszembe, mghozz a polgrhbor kszbn ll XVIII. szzadi Franciaorszg kltsgvetsnek egynegyedt tettk ki a zsoldok s kegydjak. A hadsereg kltsgvetsnek nagyobbik rsze pedig nem volt ms, mint a nemesekbl ll tisztikar bre. Teht a mostani llami cgek vezet s a mr emltett tisztikar kztt hzhatunk egyrszrl prhuzamot, msrszt pedig, a kegydjak meglepen hasonlatosak a manapsg, az risvllalatoknak adomnyozott hatalmas pnzekhez (emlkezznk, „Kka gumigyra” egy v alatt kapott akkora pnzeket (figyelem, csak tmogatsknt, djazsknt a megtelepedsrt, nem pedig a kedvezmnyekkel egytt), mint az orszg sszes kis s kzpvllalkozja egyttvve…
A XVIII. Szzadi Franciaorszggal sajnos tbb ms hasonlsgot is mutatunk. Az n. udvari kiadsok (kormnypletek feljtsa, dsztse, jak ptse (pl. kormnyzati negyed), az utaz politikusok luxusszlloda s egyb kiadsai s mg sorolhatnnk; szintn jelents pnzeket emsztenek fel. Tovbb a feleltlen gazdasgi lpsek miatt felhalmozott llamadssg trlesztsei szintgy. Nhnyan furcsnak tallhatjk, a trtnelemknyvekben pusztn nhny szt kell megvltoztatni, s mris eljutunk a jelenlegi llapotokhoz. Vegyk a kvetkez rszletet egyikkbl: „Mivel a kltsgvetst nem a bevtelekhez, hanem a kiadsokhoz mrtk, az llamadssg nvekedett. A pnzgyeket csak a bevtelek nvelsvel, vagy a kiadsok cskkentsvel lehetett volna rendezni. Mivel a parasztsgot tladztattk, az adk nvelst csak a nemessg s a papsg megadztatsval lehetett volna elrni. A megszortsok elssorban a kegydjak s az udvar kltsgeinek lefaragst jelentettk volna, amelyek srtettk a nemessg… … rdekeit. Rendi ellenlls bontakozott ki, mire a kirly meghtrlt s felldozta reformer hivatalnokait.”
Akkor vegyk sorra a behelyettestseket: a parasztsgot rthetjk az egsz npre ezttal, tovbb a kis (s taln kzp)vllalatokra, a nemessget s papsgot pedig minden jgazdagra, jkapitalistra s az riscgekre. Az udvari kiadsokrl s kegydjakrl mr fentebb szltam, mit jelentenek a mai vilgban. A rendi ellenlls, pedig a gazdag rteg ellenllsa. Lthatjuk, alig kellett vltoztatni a lertakon, s mr meg is kaptuk a mai Magyarorszgon uralkod llapotokat. Annyit azrt mg taln nem rt hozztenni, taln egy kis remnyked llel: mi is egy forradalom kszbn llunk…
Vegyk akkor tovbb, miben is hasonltanak a jelenlegi vilg gazdag szemlyei a rgi nemessgre. Ugyebr az llam, mivel vagyont elaprzta kzttk, s sajt jogkreit jelentsen megkurttotta (ha jl emlkszem a rgi idkben sem sok eljrs volt a nemesek ellen), gy nem mer, s taln nem is tudna fellpni ellenk. Az llami fegyveres szervek a csd szln llnak, bizalmukat mr rg elvesztettk benne. Ellenben a multimilliomosoknak sajt „bandriumaik”, zsoldosaik vannak, amiket manapsg biztonsgi cgeknek hvnak.
A nagyvllalatok, melyekben, sok esetben valamekkora rszben tulajdonosok akr hatrokon tvelve is kpesek nyomsan kpviselni rdekeiket, akr egsz llamokkal szemben. Errl valahogy a Hanza jut eszembe, mely kpes volt akr hatalmas orszgokat is sakkban tartani, sajt, jl felszerelt hadsereggel rendelkezett, kmeik, besgik ott voltak szinte minden kiktben s ms hasonlk…
Jogos teht a flelem, mely szerint a rgi idk, kiss elkorcsosult formban visszatrnek. Persze, amennyiben jl sejtem, akkor nem vetik el az jabb vvmnyokat sem, gy, mint az ipari forradalom tmeges gyerekmunkjt, a munksrsget, akik fegyverrel sztklik gyorsabb munkra az embereket, vagy akr a rabszolgasgot s a rabszolgahajcsrokat. Br igaz, manapsg is beszlnek mr a cgrabszolgkrl. Vajon mik lesznek mindennek a kvetkezmnyei, akr csak 25, vagy 50 v mlva?
A globalizci kvetkeztben, pedig ez nem csak egy viszonylag elklnlt fldrajzi terleten ltalnos, hanem lassan az egsz vilgon.
„Aki nem tanul a trtnelembl, arra van krhoztatva, hogy megismtelje azt.”
Babilon5
|